• Aktivity a prezentácie MŠ

• PROJEKTY v šk. roku 2023/2024

Farebný deň- spoznávanie kontinentov a rôznych kultúr, multikultúrna výchova (projekt)

,, FAREBNÝ DEŇ "

školský projekt zameraný na multikultúrnu výchovu

Vypracovala:  Mgr. Iveta Ščurková

Zodpovedná za realizáciu: Mgr. Iveta Ščurková

Možno by niekto namietal, že predškolský vek je príliš nízky na presadzovanie  prevenčných hodnôt proti týmto nežiadúcim javom, ale včasná prevencia formou hry je podľa nás na mieste a multikultúna výchova je dokonca zahrnutá aj v ŠVP -oblasť Človek a spoločnosť, Podoblasť - 7 Ľudia v blízkom a širšom okolí, Obsah. Štandard - Učiteľka umožní deťom nadobudnutie skúsenosti, že medzi nami žijú ľudia so zdravotným znevýhodnením a ľudia s kultúrnou rozmanitosťou, evaluačná otázka - Ako dieťa prijíma inakosť ľudí z hľadiska multikultúrnej rozmanitosti?

Samozrejme celý projekt by sa prelínal s mnohými oblasťami podľa plánov učiteľa.

Tento projekt by viac zasahoval do hodnôt a jeho hlavným cieľom by bolo:

Zasahovať do hodnotových orientácií detí a formovať postoje a empatické schop. k ľuďom inej rasy.       Myšlienka, spojiť  celú MŠ v dobrej veci, naberá podľa nás na sile a účinku.

Úlohami projektu je:

• oboznámiť sa s kultúrami jednotlivých svetadielov a životom deti v týchto krajinách
          • porozumieť inej kultúre
          • poskytovať množstvo informácií z inej kultúry
          • vedieť ju hodnotiť, posudzovať, porovnávať so svojou kultúrou
          • oboznámiť sa s inými kultúrami prostredníctvo hier, rozprávok, piesní, prezeraním obrazovéhomateriálu, máp, videí, hudobnými , výtvarnými, dramatickým a pracovnými činnosťami

3 fázy projektu: 1. prípravná, 2. realizačná, 3. záverečná, kde každá TRIEDA  BUDE mať pridelený jeden svetadiel, ktorý bude v záhradnej časti cez pobyt vonku odprezentovaný buď učiteľkou, alebo zástupcami detí, najlepšie spolu

V prípravnej fáze deti s učiteľkami vytvoria projektovú mapu určeného kontinentu, ktorú budú v daný deň, aj nasledujúci, dopĺňať o nové výstrižky, fotografie, nálepky, atď. /deň predtým/

V realizačnej fáze by deti riešili problémovú úlohu spojenú so spôsobom prepravy na daný kontinent, života a prírodného a kultúrneho bohatstva daného kontinentu.

Projekt by bol realizovaný vo všetkých organizačných formách dňa /čiže neúžil by sa len na vzdelávaciu aktivitu/

V záverečnej časti  projektu sa zíjdeme v školskej záhrade a zástupcovia z detí, aj s učiteľkami, s projektovými mapami, zážitkami, poprípade kostýmami  vyjadrujúcimi deti daného svetadielu.

Deti prídu v daný deň oblečené v priradenej farbe kontinentu:

VČIELKY- EURÓPA ( biele oblečenie)

SLNIEČKA- ÁZIA (žlté oblečenie)

VRABĆEKOVIA- AMERIKA (červené oblečenie)

MOTYLIKY- AFRIKA (hnedé oblečenie)